Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - nemazat > Charakteristika vrtů

Charakteristika vrtů

Jsou vrty Ø 150 mm. Vrt je vyvložkován po celé délce PVC trubkou Ø 125 mm. Mezi Ø 150 mm a Ø 125 mm, (když na trubkách jsou navíc hrdlované spoje) se žádný obsyp a granule BENTONITU na utěsnění nevejdou. Někdo si řekne, že do skály se obsyp dávat nemusí. Nemusí? Tak v tom případě se nic nemusí ani těsnit, protože granule BENTONITU se zastaví jedině nad obsypem a tam vytvoří při kontaktu s vodou jílovou zátku.

Jsou vrty Ø 130 mm. Vyvložkované Ø 110 mm, tl. stěny 2,7 mm. Tam také nemůže být řeč o nějakém obsypu. A pokud není utěsněná řádně předpažící trubka, která je zasunutá až do skály, tak se do vrtu povrchová voda dostane a pak se nemůžeme divit, že když zaprší je kalná voda nebo jsou ve vrtu dusičnany a choroboplodné mikroby.

Také jsou firmy, které mají vrtačky na geologický průzkum = vrtají na jádro. A vyklepávají "šulky" do kolečka. Je to to nejdražší a nejpomalejší vrtání ve skále. Vrtal jsem v místech, kde byly vrty po těchto vrtných soupravách. Dovrtali se např. jen 14 m, vrt byl za pár měsíců suchý. Nemohli vrtat dál pro tvrdost horniny anebo pro tvrdost horniny se jim dál vrtat nevyplatilo. U těchto vrtů jsem nikdy neslyšel, že dělali nějakou čerpací zkoušku.